
Ikväll lagar vi riktig mysmat som hela familjen kommer att älska! Vi lagar en krämig persilje- och fläskfilégryta som kryddas med massor av vitlök, både färsk och i form av vår färdiga kryddblandning som vi kallar för Vitlöksflörter. Vi serverar vår gryta med kokt potatis och en krispig gurksallad med kål.
Produceras i en anläggning som hanterar ägg, mjölk, fisk, jordnötter, sesamfrö, skaldjur, soja, trädnötter och vete.
400
Småpotatis
250
Skivad fläskkotlett
4
Vitlöksflörter
150
Kålmix
(Kan innehålla spår av: Selleri)
1
Bladpersilja
1
Matlagningsgrädde
(Innehåller: Mjölk)
4
Kycklingbuljong
1
Vitlöksklyfta
1
Gurka
¼
Salt (steg 5)
1
Olivolja (steg 2)
½
Olivolja (steg 4)

Koka upp potatis i en stor kastrull med saltat vatten*. Koka i 15 min, eller tills de enkelt kan delas med en kniv. Häll av vatten och lägg tillbaka i kastrullen. Smaksätt med en nypa salt* och sätt åt sidan under lock för att hålla på värmen.

Tärna fläskytterfilé i 3 cm stora bitar. Hetta upp en skvätt olivolja* [1 msk I 2 msk] i en stor stekpanna på medelhög värme. Stek kött, Vitlöksflörter och en nypa salt* och peppar* i 2-3 min. Överför kött till en skål och sätt åt sidan.

Finhacka persilja och finhacka eller pressa vitlök. Fräs vitlök medelhög värme i samma stekpanna som du använde till köttet i 1-2 min, tills väldoftande. Tillsätt matlagningsgrädde och kycklingbuljong. Sjud på låg värme i 2-3 min, tills grädden börjar tjockna.

Grovhacka gurka. Blanda kålmix, lite olivolja* och en nypa salt* och peppar* i en stor skål. Massera med händerna i 30 sek, tills mör, och rör sen i gurka.

Tillsätt hälften av persiljan till såsen, krydda med salt* [1/4 tsk | 1⁄2 tsk], och blanda sen ner köttet
.

Lägg upp potatis och fläskgryta på tallrikar. Skeda över sås, garnera med persilja och servera med gurksallad.