
Superenkla och jättegoda recept för alla tidpunkter på dagen. Receptkort med 4 steg och portionerade ingredienser för 2 personer ingår. I USA startas ofta dagen med en bagel, så i dag hämtar vi inspiration från det stora landet i väst och bjuder på en härlig amerikansk helgfrukost. Vi gratinerar våra bagels med goudaost och fyller dem med avokado, tomat och ägg som steks till perfektion med spenat och pesto.
1 st
Avokado
2 st
Tomat
60 g
Spenat
(Kan innehålla spår av: Selleri)
2 st
Sesambagel
(Innehåller: Korn, Gluten, Sesam, Vete)
30 g
Pesto, grön
(Innehåller: Mjölk, Sulfiter)
100 g
Riven gouda
(Innehåller: Mjölk)
2 st
Ägg (steg 3)
½ tsk
Salt (steg 3)

Värm ugnen till 220 °C/200 °C (varmluft).
Dela på bagels.
Placera bagels, skärsidan upp, på en plåt med bakplåtspapper och toppa med riven gouda.
Baka i ugnen i 6–8 min, eller tills krispiga och gyllene.

Under tiden, halvera och kärna ur avokado.Gröp ur avokado ur skalet med en sked, skär det i tunna skivor och krydda med en nypa salt.
Skär soltorkad tomat i tunna skivor.
Skölj spenat.
TIPS: du kan använda en sax för att dela tomaterna lättare.

Hetta upp en skvätt olivolja i en stor stekpanna på medelvärme. Stek spenat, salt [1/2 tsk] och en nypa peppar i 1–2 min, tills spenat är mjuk.
Gör två fördjupningar i spenat med en sked. Fördela pesto [1/2 paket] i fördjupningarna och knäck sedan ett ägg [2 st] i båda. Krydda med en nypa salt.
Höj till medelhög värme och stek i 3–4 min, tills du är nöjd med äggens konsistens.
TIPS: Om du inte har ägg hoppar du bara över dem i receptet.

Fyll bagels med soltorkad tomat och avokado och krydda med en nypa salt.
Toppa med spenat och ägg.