Superenkla och jättegoda recept för alla tidpunkter på dagen. Receptkort med 4 steg och portionerade ingredienser för 4 personer ingår. Vem blir inte glad av att överraskas med pannkakor till frukost? Skäm bort vänner eller familj med denna goda variant med en tropisk twist. Vi toppar de gyllengräddade pannkakorna med mangoyoghurt, mangobitar och passionsfruktsirap.
Läs produktetiketten för att få all information om ingredienser och allergener. Vänligen kontrollera att ingredienserna, som du har hemma till detta receptet, passar dina allergen- och kostbehov.
400 g
Pannkaksmix
(Innehåller Mjölk, Ägg, Gluten, Vete Kan innehålla Soja, Khorasanvete, Sesam, Spelt, Havre, Korn, Råg, Jordnötter, Nötter, Kamut, Lupin)
1 st
Lime
1 st
Mango
150 g
Yoghurt
(Innehåller Mjölk)
2 st
Passionsfrukt
5 dl
Vatten till pannkakor
2 msk
Smör till stekning
½ dl
Vatten till sås
2 tsk
Socker till sås
Halvera lime.
Vispa ihop vatten, en generös skvätt limesaft och pannkaksmix i en stor skål tills slätt.
Smält smör i en stekpanna på medelhög värme.
Portionera ut smet till 8–10 cm stora hjärtformade pannkakor i stekpannan. Stek i 1–2 min på varje sida, eller tills gyllene och genomstekta.
Upprepa med resterande smet.
TIPS: 1) Tillsätt mer smör vid behov. 2) Håll pannkakorna varma i ugnen vid 100 °C/80 °C (varmluft) tills servering.
Under tiden, halvera passionsfrukt och gröp ur kärnor och fruktkött i en liten kastrull.
Tillsätt socker och vatten och koka upp på medelvärme.
Sjud i 2–3 min, tills tjocknat. Häll över i en liten skål.
Skala och skär mango i två delar längs med kärnan i mitten. Tärna ena halvan i 2 cm stora bitar.
Placera den andra halvan i en skål och mixa till en slät puré med en stavmixer. Rör i yoghurt.
Lägg upp pannkakor på tallrikar och toppa med mangoyoghurt, mangobitar och passionsfruktsirap.