Skip to main content
Varm prosciuttosallad

Varm prosciuttosallad

med pärlcouscous och krämig ricotta
4.0(1,3 tn)
Spara upp till 1099 kr på dina 5 första kassar
Kalorier
586 kcal
Protein
26.7g protein
Tillagningstid
25 minuter
Difficulty
Medel
Allergener:
  • Sulfiter
  • Gluten
  • Vete
  • cashewnötter
  • Nötter
  • Mjölk
  • Soja
  • Senap
  • Kan innehålla spår av allergener
  • Jordnötter
Produceras i en anläggning som hanterar ägg, mjölk, fisk, jordnötter, sesamfrö, skaldjur, soja, trädnötter och vete.
Antal portioner

125 g

Körsbärstomater

1 st

Zucchini

1 st

Lök

12 ml

Balsamvinäger

(Innehåller: Sulfiter)

4 g

Vitlöksflörter

170 g

Pärlcouscous

(Innehåller: Gluten, Vete Kan innehålla spår av: Soja, Senap)

4 g

Buljong

50 g

Prosciutto

60 g

Spenat

30 g

Basilikapesto

(Innehåller: Sulfiter, cashewnötter, Nötter, Mjölk Kan innehålla spår av: Jordnötter)

50 g

Ricotta

(Innehåller: Mjölk)

20 g

Italiensk hårdost, hyvlad

(Innehåller: Mjölk)

Ingår inte i din leverans

1 tsk

Socker (steg 1)

4 dl

Vatten (steg 2)

¼ tsk

Salt (steg 5)

Energi (kJ)2452 kJ
Energi (kcal)586 kcal
Fett18.3 g
varav mättat6.7 g
Kolhydrater74.2 g
varav socker14.5 g
Kostfiber6.2 g
Protein26.7 g
Salt3.8 g
Calcium0.4 mg
Bakplåt
Kastrull

Instruktioner

Rosta grönsaker
1

Sätt ugnen på 220°C/200°C varmluft. Halvera körsbärstomater. Tärna zucchini i 1 cm stora bitar. Skär rödlök i 1 cm breda klyftor. Placera körsbärstomater på ena sidan av en plåt, och zucchini och rödlök på den andra. Blanda zucchini och rödlök med lite olivolja*, Vitlöksflörter, salt* och peppar*. Tillsätt balsamvinäger och socker* [1 tsk | 2 tsk] till tomaterna. Rosta överst i ugnen i 15-20 min.

Koka pärlcouscous
2

Koka upp en kastrull med vatten* [4 dl | 8 dl] och kycklingbuljong. Tillsätt pärlcouscous, sänk till medelvärme och sjud i 12-15 min, eller tills den är mjuk, men fortfarande har tuggmotstånd. Häll av kvarvarande vatten.

Rosta prosciutto
3

Fördela prosciutto på en ny plåt med bakplåtspapper. Rosta tills krispiga, 8-10 min. TIPS: Var noga med att det ska vara avstånd mellan bitarna. 

Tillsätt spenat
4

Skölj spenat. Blanda färdig pärlcouscous med spenat tills spenaten har mjuknat.

Tillsätt rostade grönsaker
5

När grönsakerna är färdigrostade, tillsätt zucchini, rödlök, pesto [1/2 påse, 2P] och hälften av tomaterna till kastrullen med pärlcouscous. Blanda väl och krydda med salt* och peppar*.

Servera
6

Lägg upp pärlcouscous i skålar. Bryt prosciutto i små bitar och toppa skålarna med prosciutto, resterande körsbärstomater, en klick ricotta och finriven ost.