Den krämiga konsistensen hos vår snabba carbonara framhäver sältan hos krispig bacon och gifter sig perfekt med al dente tagliatelle. Servera tillsammans med en söt apelsinsallad och valnötter som ger en härligt frisk eftersmak. Nämnde vi att du lagar den på 20 minuter?
Läs produktetiketten för att få all information om ingredienser och allergener. Vänligen kontrollera att ingredienserna, som du har hemma till detta receptet, passar dina allergen- och kostbehov.
140 g
Bacon, skivor
15 ml
Balsamvinäger
40 g
Pecorino Romano ost
2 st
Vitlöksklyfta
1 st
Apelsin
20 g
Valnötter
1 portionspåse
Kruspersilja
70 g
Rucola
250 g
Tagliatelle
(InnehållerÄgg, Gluten, VeteKan innehållaSoja, Ägg, Senap)3 st
Ägg
Koka upp lättsaltat vatten* i en stor kastrull. Finriv pecorino. Finhacka vitlök. Skär bacon i 1 cm breda skivor på en separat skärbräda. Hetta upp en liten skvätt olivolja* i en stekpanna på medelvärme och stek bacon i 6-7 min, eller tills gyllenbrun och krispig. Rör runt då och då. Rör ner vitlök när det är 1 min kvar att tillagningstiden.
Blanda 2 hela ägg* med 1 äggula för 2 personer - dubbla mängd för 4 personer. Vispa äggen ordentligt tillsammans med en nypa peppar* och 3/4 av pecorino.
Skala apelsin med en vass kniv. Halvera den på längden och ta bort det vita inuti, samt eventuella kärnor. Skär apelsinen i 1 cm stora bitar. Grovhacka valnötter. Blanda apelsinbitarna, valnötter med rucola i en skål.
Koka tagliatelle i 2-3 min i vattnet du kokat upp. Sänk värmen till den lägsta på stekpannan med bacon. Tillsätt pastan i stekpannan så snart den är färdigkokt. Rör om väl. Grovhacka persilja.
Ta av stekpannan från värmen och rör ner såsen. Värm upp under omrörning i 1 min, och carbonaran är klar.
Tillsätt balsamvinäger, en skvätt olivolja*, en nypa salt* och peppar* till apelsin- och valnötssalladen och rör om. Servera pastan i djupa tallrikar toppad med resterande pecorino, persilja och nymalen peppar*. Servera salladen vid sidan av.