
Spaghetti och svampsås
med bacon och råkost
Null
Läs produktetiketten för att få all information om ingredienser och allergener. Vänligen kontrollera att ingredienserna, som du har hemma till detta receptet, passar dina allergen- och kostbehov.
Ingredienser
20
Tranbär
250
Spaghetti
1
Vitlöksklyfta
1
Schalottenlök
200
Skogschampinjoner
1
Bladpersilja
1
Morot
12
Vitvinsvinäger
Crème fraiche
Bacon
Ingår inte i din leverans
⅓
Olivolja
10
Vatten
Instruktioner
Koka upp vatten* (se mängd i ingredienslistan) i en stor kastrull. Tillsätt en nypa salt*och spaghetti. Låt koka i 10-12 min. Häll av i ett durkslag och för över pastan till kastrullen igen och ställ åt sidan med lock på.
Skala och finhacka vitlök och schalottenlök. Skär bacon i 2 cm breda bitar. Dela svamp i 1 cm breda skivor.
Fräs lök, bacon och svamp i en stor stekpanna på medelvärme i 5 min.
Finhacka persilja (spara lite till servering). Tillsätt crème fraîche, persilja och spaghetti i stekpannan. Rör om ordentligt, ta stekpannan åt sidan och smaksätt med salt och peppar*.
Skala och grovriv morot. Blanda vitvinsvinäger, olivolja*, salt och peppar* i en skål. Lägg sedan till morot och tranbär.
Servera spaghettin med råkostsalladen på sidan.