
Ikväll tar vi en kulinarisk resa till Mexiko, och lagar en fantastisk mexikansk-kryddad sej. Ljuvliga tillbehör är fluffigt vitlöksris, en mild avokadocrema med lime och yoghurt, och en spicy pico de gallo med tomater, rödlök, persilja och lime.
Produceras i en anläggning som hanterar ägg, mjölk, fisk, jordnötter, sesamfrö, skaldjur, soja, trädnötter och vete.
250
Sej
(Innehåller: Fisk)
150
Basmatiris
1
Tomat
1
Lime
½
Rödlök
5
Tex-Mex
½
Avokado
1
Bladpersilja
1
Vitlöksklyfta
75
Yoghurt
(Innehåller: Mjölk)
½
Salt (steg 1)
3
Vatten (steg 1)
½
Olivolja (steg 1)
¼
Salt (steg 3)
1
Olivolja (steg 3)
¼
Salt (steg 5)

Finhacka eller pressa vitlök. Hetta upp olivolja [1/2 msk I 1 msk] i en stor kastrull på medelvärme. Fräs vitlök i 1-2 min. Tillsätt vatten [3 dl | 6 dl] och koka upp. Rör i ris och salt [½ tsk | 1 tsk], sänk till låg värme och sjud under lock i 10 min. Ta av från värme och låt vila under lock i 10 min.

Tärna tomat i 1 cm stora bitar. Finhacka rödlök [½ st, 2P]. Skär lime i klyftor. Finhacka persilja.

Blanda tomat, rödlök, persilja, en skvätt limejuice, olivolja [1 msk | 2 msk], salt [1/4 tsk | 1/2 tsk] och peppar i en medelstor skål.

Krydda fisk med Tex-Mex och en nypa salt. Hetta upp en skvätt olivolja i en stor stekpanna på medelhög värme. Stek fisk i 3-4 min på varje sida, eller tills gyllene och genomstekta. TIPS: Fisken är klar när fiskköttet är vitt/ ogenomskinligt och lätt faller isär.

Halvera, kärna ur och gröp ur avokado [1/2 st, 2P] med en sked. Mosa avokado med yoghurt och en skvätt limejuice i en liten skål. Krydda med salt [1/4 tsk | 1/2 tsk] och en nypa peppar.

Lägg upp ris, fisk och pico de gallo i skålar. Toppa med en klick avokadocrema.