
Ikväll svänger vi ihop grillad Croque Madame-inspirerad sandwich med senapsmajo, prosciutto, mozzarella och riven hårdost. Vi toppar sandwichen med stekt ägg - vilket är det som kännetecknar Croque Madame! Ett fräscht och spännande tillbehör är en fantastisk äppelsallad med salladsmix, morot, äpple och valnötter.
Produceras i en anläggning som hanterar ägg, mjölk, fisk, jordnötter, sesamfrö, skaldjur, soja, trädnötter och vete.
12
Grov senap
(Innehåller: Senap)
50
Majonnäs
(Innehåller: Senap, Ägg)
2
Baguette
(Innehåller: Gluten, Vete Kan innehålla spår av: Sesam)
50
Prosciutto
50
Riven mozzarella
(Innehåller: Mjölk)
20
Finriven ost
(Innehåller: Ägg, Mjölk)
2
Morot
1
Äpple
20
Valnötter
60
Salladsmix
2
Ägg (steg 3)

Sätt ugnen på 240°C/220°C (varmluft). Blanda majonnäs, senap, en nypa salt* och peppar* i en liten skål.

Dela baguette på längden och placera bröd på en plåt med bakplåtspapper. Bre senapsmajo på bröden. Toppa med prosciutto, och strö över mozzarella och riven hårdost. Grilla i toppen av ugnen i 7-8 min, eller tills osten är gyllene.

Hetta upp en skvätt olivolja* i en stor stekpanna på medelhög värme. Knäck i ägg* [2 st | 4 st] och stek tills äggvitan är fast och äggulan är tillagad efter din smak, 4-6 min. Strö över lite salt* och peppar* på äggen.

Riv morot (oskalad) grovt. Skär äpple i tunna klyftor. Grovhacka valnötter. Skölj salladsmix.

Blanda salladsmix, morot, äpple, valnötter, en skvätt olivolja*, en nypa salt* och peppar* i en stor skål.

Servera grillad sandwich toppad med stekt ägg på tallrikar med äppelsallad vid sidan av.